Szkoła Ginących Zawodów
Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” serdecznie zaprasza dzieci, młodzież oraz dorosłych, którzy pragnęliby pogłębić tajniki twórczości i kultury ludowej do Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej Organizujemy następujące zajęcia:
- muzyka i folklor :
„Orlynta” – czwartek 16.00
„Mali Wiyrchowianie” – wtorek 16.30
„Wiyrchowianie” – wtorek, czwartek 20.00
wtorki – ceramika
godz. 14.30 – grupa młodsza czas trwania zajęć 1 godz
godz. 15.45 – grupa starsza czas trwania zajęć 1,5 godz
piątki – malarstwo na szkle
godz. 14.30 – grupa młodsza czas trwania zajęć 1 godz
godz. 15.30 – grupa starsza czas trwania zajęć 2 godz
soboty godz. 10.00 – rzeźba i snycerka – czas trwania zajęć – 2 godz.
Od października będziemy pracować już w stałych grupach.
Wtedy wejdzie również opłata miesięczna za zajęcia w wysokości 40 zł od osoby. Ale uwaga!!! Dla rodzin, z których będzie uczęszczało na zajęcia więcej niż jedno dziecko oraz jeżeli dziecko zdecyduje się na więcej niż jeden rodzaj zajęć SĄ ZNIŻKI. Szczegółów można dowiedzieć się u instruktorów oraz w biurze Domu Ludowego pod numerem telefonu: 18 20 77 221.
Oferta dla grup zorganizowanych:
- Malarstwo na szkle – 25 zł
- Rzeźba i snycerka – 25 zł
- Bibułkarstwo – 25 zł
- Zajęcia regionalne (taniec) – 25 zł
- Prelekcja (z pokazem multimedialnym i grą na instrumentach pasterskich) – cena do ustalenia (zależy od wielkości grupy)
- Ceramika – 25 zł*
• Wszelkie wyroby uczestnicy zajęć zachowują na własność.
• Najchętniej przyjmujemy grupy zorganizowane.
• Zajęcia trwają około 2 godzin/cena od osoby.
Kontakt pod numerem 18 207 72 21
*dodatkowo koszty pierwszego i drugiego wypału oraz glazurowania
Istnieje również możliwość wynajęcia sali konferencyjnej z projektorem multimedialnym oraz nagłośnieniem. Można również wynająć scenę z nagłośnieniem oraz oświetleniem.
Dofinansowano ze środków
Udane warsztaty wyjazdowe uczniów Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej
W poniedziałek 7 maja 2018r. z samego rana dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia do Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej wyruszyła na wycieczkę. Najpierw pojechaliśmy do Stryszawy, gdzie mieści się Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej. Tam dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o historii zabawkarstwa oraz jak zrobić np. drewnianego konika. Sami też zrobiliśmy swoje zabawki! Chłopcy z sekcji snycerki rzeźbili ptaszki, a pozostali malowali drewniane bryczki . Potem przyszedł czas na zabawy na mega dużych drewnianych zabawkach.
Później pojechaliśmy do Skansenu w Zawoi Markowej, gdzie poznaliśmy zwyczaje i kulturę górali babiogórskich. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści i legend związanych z górującą nad nami Babią Górą – „Królową Beskidów”.
Wieczorem zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do Bukowiny Tatrzańskiej.
18 kwietnia 2018 r. uczennice Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej wzięły udział w kolejnych warsztatach organizowanych przez Zakopiańskie Centrum Edukacji. Pod okiem Pani Anny Michalik uczyły się haftu kolorowego. Dziewczyny „złapały bakcyla” i postanowiły założyć kółko hafciarskie . Z zajęć wyszły pełne entuzjazmu i różnych pomysłów.
Dziękujemy Pani Małgorzacie Wnuk i Pani Marii Frączystej za fantastyczne zajęcia. Zapewne skorzystamy jeszcze nie jeden raz.
11 kwietnia 2018 r. w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu uczniowie Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej odebrali nagrody zdobyte w konkursie „Wszyscy święci Wawrzyńcoka. Piękno zaklęte w drewnie i kamieniu”. Galę rozdania nagród oraz wernisaż wystawy prac laureatów i uczestników konkursu rozpoczęła prelekcja poświęcona Wojciechowi Kułachowi-Wawrzyńcokowi oraz jego bratu Piotrowi. którą wygłosi Pani Barbara Gałdyś autorka książki pt. Wojciech Kułach-Wawrzyńcok artysta z geniuszem w oczach”.
Oto laureaci konkursu: Łukasz Czernik, Zuzanna Trzop, Janusz Kobylarczyk, Mateusz Kobylarczyk, Szymon Gizak, Magdalena Sytawczyk, Magdalena Węgrowska i Marta Skupień. Gratulujemy!!
We wtorek 10 kwietnia 2018r. grupa „malarska” ze Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej brała udział w warsztatach realizowanych przez Zakopiańskie Centrum Edukacji w ramach projektu „Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego”. Pod okiem Pani Marty Walczak – Stasiowskiej powstały piękne anioły, które uczniowie zabrali ze sobą do domów.
15 grudnia wraz z zespołem „Mali Wiyrchowianie” byliśmy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie na promocji XVIII TOMU ROCZNIKA „MAŁOPOLSKA. REGIONY.REGIONALIZMY.MAŁE OJCZYZNY.” W publikacji tej znalazł się artykuł o naszej Szkole Ginących Zawodów. Dlatego też podczas spotkania mieliśmy okazję zaprezentować prace uczniów z sekcji snycerki, ceramiki i malarstwa na szkle oraz zatańczyć i zaśpiewać dla zebranych gości.
Dziękujemy za zaproszenie i ciepłe przyjęcie w Bibliotece.
„Grupa ceramiczna” dn. 9 grudnia zwiedziła Muzeum Szkła i Ceramiki w Krakowie, próbując trudnej sztuki: dmuchania szklanych baniek. Wróciliśmy wzbogaceni o wiedzę o tym niezwykłym tworzywie, pomalowaliśmy też swoje szklane bombki.
3 grudnia chłopcy uczęszczający na zajęcia z rzeźby i snycerki odwiedzili rzeźbiarza, twórcę ludowego Tadeusza Franosza w jego pracowni w Białym Dunajcu. Pan Tadeusz bardzo chętnie opowiedział o swoich początkach w tym zawodzie, projektach, które zrealizował oraz codziennej pracy rzeźbiarza.
Wizyta uczniów Szkoły Ginących Zawodów w Czerwonym Dworze w Zakopanem. Wystawa malarstwa na szkle zakopiańskich twórców „Góralskie żywobycie na szkle zatrzymane”.
Warsztaty uczniów VI klasy szkoły podstawowej z Bukowiny Tatrzańskiej
Warsztaty Szkoły Ginących Zawodów podczas Konferencji „Edukacja regionalna drogą kształcenia ku wartościom”
Wizyta uczniów Szkoły Ginących Zawodów w pracowni krawieckiej Józefa Wojtasa
Uczniowie Szkoły Ginących Zawodów odwiedziły galerię ks. kanonika Władysława Podhalańskiego. Podczas tej wizyty dzieci mogły obejrzeć obrazy na szkle oraz ikony autorstwa księdza kanonika. Z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści Artysty o stosowanych technikach, a także krótkich historyjek dotyczących powstawania niektórych obrazów. Dziękujemy księdzu kanonikowi za ciepłe przyjęcie oraz wspaniałe opowieści!
Wystawy Szkoły Ginących Zawodów
„Bajaniowe Śpasy” 2015
Warsztaty twórcze z zakresu ceramiki, malarstwa na szkle, rzeźby i snycerki oraz bibułkarstwa organizowane w dniu 2 maja 2015 podczas 30. Jubileuszowego Przeglądu Dorobku Kulturalnego Gminy Bukowiny Tatrzańska „Małe Bajania” 2015.
Wystawa prac uczniów Szkoły Ginących Zawodów Folkloru i Sztuki Ludowej w ramach „Małych Bajań” 2015.