kwiecień 12, 2017
Spotkanie polsko-węgierskie z okazji 300-lecia założenia wsi Derenk na Węgrzech

W 1717 roku przeniosło się na Węgry kilkanaście rodzin z Białki, Bukowiny i Czarnej Góry szukając lepszego życia, a nowe miejsce nazwali Derenk od licznie rosnących tam dereni. Pamięć kolejnych pokoleń o „starej ojczyźnie” niosła się z pokolenia na pokolenie a codzienna mowa dziadów (gwara) przetrwała w szczątkowej formie do dzisiaj.
Z tej okazji 7 kwietnia tego roku w Budapeszcie odbyło się wyjątkowe spotkanie, które rozpoczęła w parlamencie węgierskim sesja popularno –naukowa na temat Derenku. Swoje wystąpienia mieli znawcy tematu z Polski
i Węgier. W swoistym jubileuszu wzięła udział liczna delegacja z Gminy Bukowina Tatrzańska z księdzem Janem Byrskim proboszczem białczańskiej parafii oraz wójtem bukowiańskiej gminy Stanisławem Łukaszczykiem wraz
z samorządowcami. Nie zabrakło również samych Derenczan – potomków pierwszych osadników, którzy dziś rozsiani są po całych Węgrzech i Słowacji gdyż w 1943 roku wieś przestała istnieć na wskutek przesiedleń. Całość wydarzenia dopełnił Góralski Zespół „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej grając i śpiewając podhalańskie nuty.
Bardzo dziękujemy Ogólnokrajowemu Samorządowi Polskiemu na Węgrzech oraz Polakom i Węgrom za zorganizowanie tego święta przyjaźni polsko-węgierskiej.