sierpień 22, 2016
Wieczór na ludowo

Dom Ludowy to miejsce, gdzie można spotkać się nie tylko z polską, regionalną kulturą. W niedzielę gościły u nas zespoły z Litwy i Białorusi. Podczas półtoragodzinnego koncertu, pięć zespołów z ciepłem i radością zaprezentowało tańce, śpiew i muzykę pochodzącą z ich rodzinnych stron. Dynamika na scenie, barwność strojów, różnorodny repertuar – to wszystko sprawiło, że występ ten spotkał się z wielkim aplauzem publiczności, która w pełni mogła poczuć atmosferę ludowego święta Białorusinów, Ukraińców, Rosjan.
Ludowy Folklorystyczny Teatr Tańca „KARAGOD” i Dziecięcy Zespół „KARAGODZINKI” z Białorusi został utworzony w 1985 roku. Od 1999 roku kierownikiem artystycznym jest Stela Kuznetsova. W skład zespołu wchodzą młodzi ludzie, uczniowie i studenci średnich uczelni wyższych Mińska. Podstawę repertuaru stanowi taniec ludowy. Dużą uwagę poświęca się opracowaniu scenicznego kostiumu odpowiedniego do treści tańca. Tematyczna różnorodność repertuaru, twórcza i inscenizacyjna praca, mistrzostwo wykonawcy sprzyjają uznaniu i popularności zespołu. Teatr tańca „Karagod” jest jedynym zespołem w Białorusi, któremu był został nadany tytuł „Zasłużony zespół ludowej twórczości Niemiec”.
W 2011 roku powołano Dziecięcy Zespół „Karagodzinki”, który bierze udział w różnych przedsięwzięciach artystycznych.
Teatr Mody „Domino” działa od 2012 r. pod kierunkiem Olgi Rachitskoi. Powstał z połączenia kółka wyrobów krawieckich „Atelier” i pokazu kolekcji „Defilowania“ na zapleczu Centrum Dodatkowej Edukacji Dzieci i Młodzieży „Vetraz” miasta Mińska. W zespole znajdują się dzieci wieku od 6 do 17 lat, które uczą się jak prezentować odzież podczas pokazów, ale samodzielnie ją projektują i szyją. Zespół jest laureatem międzynarodowych festiwali i konkursów w Bułgarii, Włoszech, Białorusi.
Mieliśmy okazję poznać dwie kolekcje Teatru Mody „Domino”: „Miejskie lato” to kolekcja białoruskiej miejskiej współczesnej odzieży, zaś „Miodowy karmel to kolekcja stworzona specjalnie z okazji święta Miodowe Gry, w której dzieci zapragnęły poznać tajniki życia pszczół oraz miodu z karmelem – cukierków, które bardzo lubią.
Folklorystyczny Zespół „Seluona został założony w 1988 roku, kierownikiem artystycznym jest Rimutė Vitaitė. Repertuar zespołu stanowi muzyczna spuścizna Zarasajskiego Kraju, który znajduje się w etnograficznym regionie wschodniej Rytų Aukštaitija.
Uczestnicy zespołu biorą udział w etnograficznych przedstawieniach, organizują kalendarzowe święta i tematyczne wieczory „Seluona“ jest również organizatorem tradycyjnych litewskich świąt: „Jurgines“, „Iwanow dzień“, „Koniec żniw rdzy , a od 1993 roku Folklorystycznego Festiwalu „Žolynai“, który stał się głównym świętem miasta Zarasai.
Zespół Ludowego Tańca Starszych „Avilys” istnieje od 1978 roku. Artystycznym kierownikiem zespołu jest Indrė Čaplikienė. Zespół aktywnie bierze udział w wielu programach koncertowych oraz konkursach tańca ludowego w różnych miastach Litwy i w sąsiednich krajach. Jest aktywnym i stałym uczestnikiem Świąt Piosenki i tańca Litwy. Nazwa zespołu w tłumaczeniu oznacza ul – dom dla pszczół.