sierpień 27, 2014
Bukowiańskie posiady
I znów, po Festiwalowych emocjach na scenę Domu Ludowego wróciły czwartkowe „Posiady góralskie” i piątkowe wernisaże wystaw z cyklu „Dusza na dłoni”.
Podczas posiadów wystąpił zespół „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej. Wysoki poziom, różnorodny i ciekawy program artystyczny zdobył wielkie uznanie w oczach widowni, która nagrodziła zespół gromkimi brawami. Tańce, śpiew, ale i pełna humoru gawęda w wykonaniu bukowiańskich dzieci oddała w pełni klimat i specyfikę góralskiej kultury.
Zespół „Mali Wiyrchowianie” obecną nazwę przyjął w latach 80. ubiegłego wieku, jednak jego początki sięgają roku 1951, kiedy to Józef Pitorak wraz z Pauliną Sztokfisz przy bukowiańskiej szkole założyli zespół dziecięcy. Od tamtej pory zespół rozwija się i swoimi występami uświetnia wydarzenia kulturalne na terenie gminy Bukowina Tatrzańska. Obecnie kierownikami zespołu są: Pani Agnieszka Koszarek i Pan Janusz Łukaszczyk, a tańczy i śpiewa w nim blisko 40 dzieci w wieku od 5 do 16 lat, mieszkających na terenie gminy Bukowina Tatrzańska. Skład zespołu ciągle się zmienia. Starsi członkowie przechodzą do młodzieżowego zespołu „Wiyrchowianie”, a na ich miejsce przychodzą nowi, młodsi zespolanie rekrutujący się z dziecięcej grupy „Orlynta”.
„Mali Wiyrchowianie” są laureatami wielu nagród, między innymi w „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej, „Przeziyracce Młodyk Toniecników i Śpiywoków Góralskich”, „Duchowych nutach” w Czarnym Dunajcu, „Konkursie Śpiywoków i Toniecników” w Białym Dunajcu i wielu innych odbywających się na terenie całego Podhala.
Posiady z zespołem „Wiyrchowianie” z dnia 7 sierpnia 2014.
W drugim tygodniu sierpnia wszystkich pochłonęły ostatnie przygotowania do wielkiego wydarzenia jakim są „Sabałowe Bajania”. Dlatego też dopiero dzisiaj publikujemy relację z „Posiadów góralskich” z zespołem „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej. Myślę, że chętnie wrócimy wspomnieniami do tego czwartkowego spotkania z autentyczną kulturą Skalnego Podhala, które obfitowało w pełne żywiołowości tańce góralskie oraz śpiew. Wirowały spódnice, kierpce delikatnie muskały sceniczne deski, a zwinność i duża sprawność fizyczna „zbójników” wzbudzała
u licznie zgromadzonej publiczności wielki podziw. Muzyka i śpiew przeplatany był opowieściami
o instrumentach pasterskich takich jak koza (dudy podhalańskie) czy złóbcoki, tradycyjnym ubiorze góralskim – tym najpiękniejszym, bez wpływów nowoczesnej mody, przekazywanym z pokolenia na pokolenie.
Zespół „Wiyrchowianie” jest naturalną kontynuacją założonego w 1923 roku przez Państwa Ćwiżewiczów Teatru i Chóru Włościańskiego. Przez ponad 90 lat działał pod różnymi nazwami. Obecną nazwę przyjął na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Od 2009 roku jego kierownikami są Państwo Agnieszka i Barłomiej Koszarkowie.
Zespół „Wiyrchowianie” w swojej historii wielokrotnie prezentował góralską kulturę
w różnych rejonach Polski, a także poza jej granicami. Do sukcesów, które w szczególności zapisały się w historii Zespołu należy zdobycie „Złotej ciupagi” na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w 2000 roku, zaszczytne miejsce gospodarza Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w 2013 roku, I miejsce grupy śpiewaczej na 46. Sabałowych Bajaniach w 2013 roku oraz wytańczenie „Zbójnickiej ciupagi” czyli I miejsca w konkursie tańca zbójnickiego na 42. Góralskim Karnawale w 2014 roku.
Jeszcze nie jeden raz ich wspaniały występ będzie można zobaczyć na scenie Domu Ludowego. Dziękujemy!