lipiec 18, 2014
Promocja książki "Krwawy Ślad"

22 lipca (wtorek) o godzinie 20.00 odbędzie się autorskie spotkanie z Zbigniewem Sikorą połączone z promocją książki pt. „Krwawy Ślad”. Opowieść o bohaterach z Podhala walczących z hitlerowskim okupantem.
Książka poświęcona jest pamięci zamordowanych mieszkańców 18 podhalańskich miejscowości podczas pacyfikacji 1943 roku. Ofiarami byli ludzie, którzy pomagali, współpracowali bądź należeli do partyzanckiego oddziału Wojciecha Duszy „Szaroty” pochodzącego z Odrowąża.
Tytuł książki nawiązuje do tragicznych wspomnień ocalałych, którzy opowiadali, jak po rozstrzeleniu mieszkańców „Słodyczek” – przysiółka Nowego Bystrego, ciała były wiezione na „włóckak” na cmentarz, a kapiąca krew znaczyła ich ostatnią drogę.
Podczas zbierania dokumentacji okazało się, że nie ma prawie żadnych opracowań na temat oddziału Wojciecha Duszy „Szaroty”, który był pierwszym zbrojnym oddziałem ZWZ-AK walczącym na Podhalu z okupantem i kolaborantami.
Początkowo książka miała dotyczyć tylko Nowego Bystrego, gdzie w sumie zabito 20 osób, ale okazało się, że za współpracę z oddziałem partyzanckim „Szaroty” zabici zostali również ludzie z innych podhalańskich wsi. I tak powstał pomysł, aby opisać Wojciecha Duszę „Szarotę” i jego oddział, a do książki włączyć wszystkie miejscowości związane pacyfikacjami. Z dokumentów wynika, że akcje prowadzone były w następujących miejscowościach:
- Biały Dunajec
- Bielanka
- Bustryk
- Ciche
- Czarny Dunajec
- Czerwienne
- Dział
- Dzianisz
- Koniówka
- Ludźmierz
- Morawczyna
- Nowe Bystre
- Podczerwone
- Raba Wyżna
- Ratułów
- Ząb
- Rdzawka
- Zakopane
W sumie zabitych zostało lub zginęło w obozach 96 osób.
W książce są przede wszystkim zeznania świadków tamtych wydarzeń złożone w latach 70-tych, podczas toczącego się wówczas śledztwa „Gestapo Zakopane” zawierającego 65 tomów akt (w jednym tomie jest 5-6 grubych teczek). Są to najbardziej wiarygodne przekazy, złożone pod odpowiedzialnością karną. Na dzień dzisiejszy większość tych ludzi już nie żyje. Dokumenty dotyczące pacyfikacji Nowego Bystrego zostały opracowane wraz z relacjami potomków rozstrzelanych osób i przedstawione w formie fabularnej.
Ciekawa jest postać samego Wojciecha Duszy „Szaroty”. Można by go nazwać „góralskim Bondem”, ale nie wymyślonym, lecz prawdziwym. Nie sposób opisać w paru zdaniach jego działalności partyzanckiej, nikt też nie wspomina o jego próbach zamachów na Wacława Krzeptowskiego i najprawdopodobniej również na gubernatora Hansa Franka. Z całą pewnością Wojciech Dusza „Szarota” zasługuje na pomnik, a nie na zapomnienie.
W nawiązaniu do historii świata, Polski, Podhala, Nowego Bystrego w książce „Krwawy Ślad” znajdują się rozdziały zatytułowane według słów sentencji przypisywanej marszałkowi Fochowi:
Ojczyzna to ziemia i groby
Narody tracąc pamięć, tracą życie.
Ziemia – rozdział przybliżający temat osobom nieznającym dokładnie tych rejonów. Podhalańskie Nowe Bystre ukazane w kontekście historii Polski jest przykładem życia, jakie toczyło się w sąsiednich wioskach.
Naród – opis ludności Podhala ich historii, warunków życia na przykładzie mieszkańców Nowego Bystrego
Ojczyzna – zarys historii świata, Polski, Podhala od 1918 roku do 1939 roku.
Groby – rozdział obejmuje lata od 1939-1945 roku, czasy okupacji i związane z tym trudności, z jakimi musiała się borykać ludność na Podhalu:
- Rok 1939
- Okupacja
- Podhale strefą zamkniętą
- Oprawcy
- NKWD – Gestapo spotkanie na szczycie
- Żydzi
- Folksdojcze
- Propaganda
- Niewolnicy XX wieku
- Opór
- Rabunek
- Narodziny „Szaroty”
- Rok 1943
- Oddział „Szaroty”
- Trasa Północ-Południe
- Walka
- Samodzielny dowódca
- Nowe siły
- Zasadzka na Wacława Krzeptowskiego
- Genealogia końca wrzesień 1943
- Genealogia końca październik 1943
- Genealogia końca listopad 1943
- Genealogia końca grudzień 1943
- Genealogia końca 1944
W podrozdziałach Genealogia końca opisane są chronologicznie pacyfikacje wiosek podhalańskich w ramach niemieckiej akcji niszczenia oddziału „Szaroty” i osób, które go wspierały.
Pamięć – rozdział obejmuje czasy powojenne i losy osób związanych z opisywanymi wydarzeniami:
- Spotkanie ofiary z katem
- Ludzie „Szaroty” w rękach UB
- Powojenne losy uwięzionych „Szarotowców”
- Powojenne losy oprawców i śledztwo
- Zdrajcy
- Tajemnica śmierci „Szaroty”
Życie – współczesne losy Polski, Podhala, rodzin, budynku „Palace”, publikacje o „Szarocie”
- Potomkowie
- Publikacje o „Szarocie”
- „Palace”
Zbigniew Sikora Tel. 602 74 43 20 e-mail: zsikora@nowebystre.pl