luty 6, 2014
42. Góralski Karnawał, fotorelacja
Wspaniała słoneczna pogoda od samego rana towarzyszyła ostatnim przygotowaniom do 42. Góralskiego Karnawału. Wyśmienite nastroje panujące wśród uczestników i zaproszonych gości sprawiły, że uroczysty przejazd dorożkami i wozami przez Bukowinę Tatrzańską był rozśpiewaną, rozegraną, barwną kawalkadą. O 13.30 na deskach Domu Ludowego Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury powitał zebraną publiczność, zespoły regionalne, a także Pana Andrzeja Gąsienicę – Makowskiego – Starostę Tatrzańskiego, Pana Zbigniewa Proszowskiego – Wiceprzewodniczącego Komisji Oświaty i Kultury Starostwa Tatrzańskiego, Pana Stanisława Łukaszczyka – Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska, Pana Władysława Piszczka – Przewodniczącego Rady Gminy Bukowina Tatrzańska, Panią Aleksandrę Bogucką – Przewodniczącą Jury konkursowego, Pana Antyoniego Malczaka – Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Pana Mariusza Sussa – Kierownika Promocji, Marketingu i Reklamy Telewizji Polskiej S.A. W Krakowie, Panie Małgorzatę Wnuk i Annę Bąk z Zakopiańskiego Oddziału Związku Podhalan, Pana Jerzego Lechnerowskiego – Burmistrza Miasta Kórnik, Pana Krzysztofa Króla – Łęgowskiego – dyrektora Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, Panie Justynę Orzechowską i Anetę Smazę z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Pana Adama Sawinę – Przyjaciela Domu Ludowego, inicjatora pierwszego „Góralskiego Karnawału”, Pana Marka Fryźlewicza – Burmistrza Nowego Targu, Pana Andrzeja Czernika – Sołtysa Bukowiny Tatrzańskiej oraz obecne media. Uroczystego otwarcia 42. Góralskiego Karnawału dokonał Pan Bartłomiej Koszarek wraz z miejscowymi Włodażami przy akompaniamencie góralskiej muzyki w składzie: Stanisława Galica Górkiewicz – uczennicy Bronisławy Dziadoń-Koniecznej, Andrzej Pietras – bas, Łukasz Górnik i Zbigniew Harnik – sekund.
Prezentację muzyk rozpoczęła grupa z”Pośklanie” z Podszkla i muzyka Szymona Tylki z Zakopanego. Następnie wystąpili Ci, którzy, za słowami konferansjerów, są w Bukowinie Tatrzańskiej najmniejsi, najcenniejsi, tryskający góralską werwą – dziecięcy zespół regionalny „Orlynta”. Swoją swobodą w tańcu i śpiewie, uśmiechem na twarzach zawładnęli sercami całej publiczmności. Przygrywała im kapela bukowiańskiego zespołu regionalnego „Wiyrchowianie”. Deski sceny należały później do muzyk: „Ciardasie” z Czarnej Góry, muzyki Lipnickiej, Tylmanowian, muzyki Braci Suvadów ze Słowacji, „Pasterzy” z Dobczyc, „Ochotni” z Ochotnicy Górnej, , Kapeli Ludowej „Trzcinicoki” z Trzcinicy oraz „Mieltorzy” z Ostrowska.
Prezentacje zakończyły się około godziny 17.00 by publiczność mogła złapać oddech przed wieczorną komedią „Portki” pióra Józefa Pitoraka, wystawianą przez Amatorski Zespół Teatralny z Bukowiny Tatrzańskiej.
Po spektaklu, pełni wrażeń i iście karnawałowych humorów, goście rozeszli się do domów, by następnego dnia bawić się na „najlepszym Karnawale na świecie”.
Za nami już drugi dzień „Góralskiego Karnawału”. Wypełniony był kolędowaniem i świąteczną atmosferą. Pasterze, turoń, Herod i inne barwne postacie śpiewały, przedstawiały zwyczaje bożonarodzeniowe ze swoich regionów, życząc publiczności „syńścio, zdrowio, jak zeście nom dawali, tak niek Wom Pon Bog dowali”. Jury bacznym okiem przyglądało się wszystkim grupom kolędniczym, które przyjechały do Bukowiny Tatrzańskiej: z Mystkowa, Mszalnicy, Kamionki Wielkiej, Satrej Wsi, Ptaszkowej, Rzepiennika Suchego, Czyżowic, Lipnicy Wielkiej, Mszany Górnej i Kasiny Wielkiej. Scenki świąteczne były prezentowane na rozmaite sposoby – na prawdę było co oglądać!
Wieczorny program rozpoczął wyjątkowy koncert bukowiańskich muzykantów
„W Bukowinie słychno śpiywanie i granie”. Podczas tego występu została zaprezentowana pokrótce, ale w niesamowity sposób ewolucja – historia podhalańskiej muzyki. Wśród grających
i śpiewających muzykantów było czuć swobodę i zamiłowanie do góralskiej nuty. Można było odnieść wrażenie, iż grupa przyjaciół spotkała się wieczorem, by jak to drzewiej bywało, wspólnie, miło, radośnie spędzić czas. Zaprezentowane zostały instrumenty zarówno te tradycyjne jak dudy podhalańskie, złóbcoki, gęśle, piszczałki i basy jak również te nietypowe: gitara akustyczna, harmonia czy łyżki. Koncert zakończyła śpiywka „Hej z Bukowiańskik wiyrchów tatrzańskie widoki”.
Niejednokrotny gromki aplauz i brawa publiczności były wyrazem wielkiego uznania dla artystów.
Ostatnia część tego niesamowitego wieczoru należała do zespołów regionalnych a właściwie par tanecznych i krzepkich górali próbujących się w konkursie tańca zbójnickiego. Ciupagi zbyrkały, skry leciały, tancerze sprawiali, że chciałoby się zatańczyć razem z nimi. Wysoki kunszt
i poziom prezentacji zapierały dech w piersiach licznie zgromadzonej publiczności.
Pełni pozytwnych wrażeń wczorajszego dnia, z karnawałowymi nastrojami zaczynamy kolejny dzień 42. „Góralskiego Karnawału”. Zapraszamy do wspólnej zabawy z grupami kolędniczymi przez cały dzień, zaś wieczorem z zespołami regionalnymi „Mali Wiyrchowianie” i „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, a następnie do kibicowania parom tanecznym i zbójnikom! Bądźcie z nami w Domu Ludowym!
Karnawałowy piątek w Domu Ludowym przemknął wypełniony muzyką i kolędniczymi występami. Dookoła niósł się specyficzny śmiech „żyda”, słychać było kłapanie „capa”. Barwne gwiazdy, szopki, tęgie chłopy ubrane w słomę i stroje regionalne, „śmierć”, „królowie” to tylko niektóre z postaci wczorajszych prezentacji, niosące radość, śmiech, śpiew zarówno organizatorom, jury jak i zgormadzonej publiczności.
Wiele osób odwiedziło otwartą codziennie Wystawę Twórczości Ludowej. Można tutaj nacieszyć oko wyrobami rękodzielniczymi ze skóry, z drewna, malarstwem na szkle, koronkami, spinkami góralskimi, strojami regionalnymi, dzwonkami, dzwoneczkami. Swoje prace prezentują również dzieci z bukowiańskiej Szkoły Ginących Zawodów w dziedzinie snycerki, rzeźby, malarstwa na szkle i ceramiki.
Wieczorną część wczorajszego dnia rozpoczął występ bukowiańskich zespołów regionalnych: „Małych Wiyrchowian” i „Wiyrchowian”. Wspólny śpiew i taniec obydwu zespołów, uzupełnianie się nawzajem, pokazuje jak żywa kultura góralska również w dzisiejszych czasach łączy pokolenia. Ich śleboda i żywiołowość udzieliły się licznie zgromadzonej publiczności, która długo oklaskiwała wykonawców mając nadzieję, że zobaczą ich na scenie jeszcze raz.
O godzinie 20.00 w ruch poszły ciupagi – górale z Kacwina, Starego Bystrego i Łącka prezentowali swoje umiejętności w tańcu zbójnickim. Oklasków na widowni było co nie miara. Góralska radość zagościła w sercach turystów, którzy obiecali odwiedzić „Karnawał” w sobotni wieczór. Serdecznie zapraszamy na dzisiejszy przegląd grup kolędniczych zaś dla miłośników zwierząt proponujemy IV Zimową Krajową Wystawę Polskich Owczarków Podhalańskich. Wieczorem wystąpi dla nas węgierski zespół folkowy SöNDöRGő. O 20.00 odbędzie się ostatnia odsłona konkursu tańca zbójnickiego i popisu par tanecznych.
Serdecznie zapraszamy!
Taniec, zabawę, muzykę, śmiech, dzwonków dźwięk, strzelanie z bata słychać było wczoraj w całej Bukowinie Tatrzańskiej! To kolędnicy 42. Góralskiego Karnawału prezentowali swoje umiejętności i programy nie tylko na scenicznych deskach, ale również przed Domem Ludowym
i na bukowiańskich ulicach. Zgoła spokojna wieś przeistoczyła się w karnawałową stolicę Podhala , a może nawet całej Polski….
Iście wiosenna aura towarzyszyła IV Zimowej Krajowej Wystawie Owczarków Podhalańskich. Podczas konkursowej prezentacji hodowcy z wielkim sercem i zaangażowaniem prowadzili swoich podopiecznych. Słońce nadawało jeszcze większego blasku zadbanym futrom czworonogów. Najwyższe trofeum „Zwycięzca Rasy – Zwycięzca Wystawy” zdobyła MIŚKA z Miętustwa, której właścicielem jest Tadeusz Wirmański z Cichego. Tytuł „Najlepsze Szczenię” otrzymała AZALIA Urszuli Machaj z Zarzecza. „Najlepszy Junior” to ATENA spod Skałki Rogoźnickiej Władysława Fudali zRogoźnik. Najlepsi w kategorii dorosłych psów okazali się:
MIŚKA z Miętustwa Tadeusza Wirmańskiego z Cichego i REZOLUTNY ROGER Psi Detektyw Andrzeja Załuskiego z Lublina. Gratulujemy zwyciezcom!
Sobotni wieczór rozpoczęła gra na fujarkach i pszczałkach własnego wyrobu, Dušana Holikia ze Słowacji – stałego gościa podczas bukowiańskich imprez. Planowo o 19.00 rozpoczął się koncert zespołu folkowego SöNDöRGő z Węgier. Istniejąca od 1995 roku grupa gra serbskie, macedońskie i chorwackie rytmy. Już po pierwszym utworze nogi zgromadzonej publiczności rwały się do tańca, a każda piosenka nagradzana była gromkimi owacjami. Na koniec koncertu zespół bisował ku wyraźnemu zadowoleniu gości.
Ostatni tegoroczny konkurs tańca zbójnickiego i popis par tanecznych rozpoczęli niejako gospodarze – zespół regionalny „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej. Wszem i wobec rozległo się donośne „Hej z bukowiańskik wiyrchow tatrzańskie widoki, cały świat łobyńdzies ni ma takik nika”. Jury bacznie przyglądało się też występom, popisom przybyłych do Bukowiny tancerzy z poroniańskich „Regli”, dursztyńskiego „Honaju”, „Zbójeckiej Famili” z Cichego, krakowskiego „Hamernika”, „Wierchów” z Gliczarowa Górnego i „Ślebodnyk” z Leśnicy – Gronia. Za wszystkich uczestników trzymiemy kciuki. Dzisiaj ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Serdecznie zapraszamy na godzinę 18.00!
42. „Góralski Karnawał” zakończy sztuka wykonana przez Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Będzie to „Skąpiec” Moliera w przekładzie na gwarę góralską i adaptowany do podhalańskich realiów przez Jana Gutta – Mostowego.
Do zobaczenia wieczorem w Domu Ludowym!
W dniach od 5 do 9 lutego Bukowina Tatrzańska stała się karnawałową stolicą Polski. Muzyka i śpiew rozlegała się nie tylko na deskach Domu Ludowego, ale w całej wsi. Podczas 42. Góralskiego Karnawału wystąpiło 51 grup kolędniczych, które swoimi barwnymi strojami, szopkami, dźwiękiem dzwonków, kłapaniem capa, specyficznym żydowskim ajwaj wprowadzało licznie zgromadzoną publiczność w iście karnawałowy nastrój. Każdy występ nagradzany był oklaskami i podziękowaniami konferansjerów. Każdy wieczór rozpoczynał inny koncert. W czwartek „w Bukowinie było słychno śpiywanie i granie” za sprawą bukowiańskich muzykantów. W ciekawy, porywający do tańca sposób została nakreślona historia podhalańskiej muzyki. Piątkowy wieczór należał do zespołów regionalnych „Mali Wiyrchowianie” i „ Wiyrchowianie”. Wspólny śpiew, taniec obydwu zespołów pokazał jak muzyka i umiłowanie tradycji łączy pokolenia. Sobotni wieczór rozpoczęli goście z Węgier – zespół folkowy SöNDöRGő. W takt macedońskich, chorwackich i serbskich rytmów bawili publiczność. Jak zauważył jeden z wykonawców, atmosfera Domu Ludowego, drewniany wystrój dopełniła wyjątkowości tego koncertu. Codziennie do późnych godzin nocnych Jury oceniało występy par tanecznych i górali w tańcu zbójnickim. Po całym Domu Ludowym niosło się „wyskanie”, śpiew i zbyrk ciupag. Emocje były ogromne, za wszystkich mocno trzymaliśmy kciuki.
Podczas tegorocznego Karnawału dwukrotnie swoją sztuką bawił publiczność Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.
W sobotni poranek do Bukowiny zawitały najpiękniejsze psy na IV Zimową Krajową Wystawę Polskich Owczarków Podhalańskich. W niedzielę zaś na Wierchu Rusińskim nie zabrakło miłośników mocnych wrażeń, gdzie odbyły się zawody strzeleckie.
W trakcie całego 42. „Góralskiego Karnawału” odbywała się Wystawa Twórczości Ludowej. Zaprezentowano prace 32 artystów ludowych w następujących dziedzinach: skórnictwie, ludwisarstwie, metaloplastyce, stroju regionalnym, hafcie, kuśnierstwie, kowalstwie, malarstwie na szkle, rzeźbie, snycerce, koronkarstwie, bibułkarstwie
i zabawkarstwie. Różnorodność prac, pozwoliła licznie odwiedzającej publice, na spotkanie
z pięknem i wyjątkowością sztuki ludowej. Nie zabrakło wystawy prac uczniów Szkoły Ginących Zawodów działającej przy bukowiańskim Domu Ludowym z ceramiki, snycerki i malarstwa na szkle. Jest to bardzo istotne, by zaszczepić w młodym pokoleniu umiłowanie do sztuki, tradycyjnych wyrobów i umożliwić im rozwój w tym kierunku.
Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomiej Koszarek, wraz z pracownikami dziękuje wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia 42. Góralskiego Karnawału. W tym roku wsparli nas: Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie S.A – Mecenat wydarzeń kulturalnych w Gminie Bukowina Tatrzańska, Województwo Małopolskie – Główny Partner Przedsięwzięcia, Bukovina Terma Hotel Spa – Partner imprezy, Stacja Narciarska RUSIŃ-SKI w Bukowinie Tatrzańskiej – Partner imprezy, Ośrodek Narciarski „Kotelnica Białczańska” w Białce Tatrzańskiej, Panowie Andrzej i Edward Kuchta AUTOREMO Spółka Jawna w Bukowinie Tatrzańskiej Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Państwo Zofia i Bronisław Rzadkoszowie, Górski Ośrodek Wypoczynkowy „Stasinda” w Bukowinie Tatrzańskiej, Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Tatrzański Bank Spółdzielczy w Bukowinie Tatrzańskiej, G.S. Bukowina Tatrzańska spółka z o.o. w Bukowinie Tatrzańskiej, „Tatrzańska Fala” Stacja Paliw w Bukowinie Tatrzańskiej, Pan Stanisław Stasik Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe w Bukowinie Tatrzańskiej, Państwo Halina i Tadeusz Piszczkowie – APTEKA w Bukowinie Tatrzańskiej, Państwo Zofia i Wojciech Buccy – Pensjonat „U Wojtka” w Bukowinie Tatrzańskiej, Centrum Wypoczynku i Rekreacji „Rysy” Sp. z o. o. w Bukowinie Tatrzańskiej, Zasada Trans Spedition Sp. z o.o.- Brzesko, Firma Handlowo-Produkcyjna JANAS, Producent wody „ZAKOPIAŃSKA”, Pan Andrzej Skupień Zakopiańskie Centrum Hurtu Spożywczego „Brutal” w Zakopanem, Państwo Wanda i Jan Bachleda Firma Bachleda Sp. Jawna w Zakopanem, Pan Marcin Słodyczka – FUTURE-TECH Sklep z instrumentami muzycznymi, nagłośnieniem i oświetleniem, Zakopane MEG – Gąsior Spółka Jawna, Instrumenty Muzyczne, Sprzęt Nagłośnieniowy Nowy Targ, STUDIO URODY „ESTETICA” Fryzjerstwo i Kosmetyka, Katarzyna Kusiołek i Magdalena Hryc – Bukowina Tatrzańska, Pani Bogusława Śledź – Restauracja „Skalnica” oraz Willa „Silene” w Bukowinie Tatrzańskiej, Państwo Katarzyna i Piotr Walasowie Cukiernia „Łasuch” w Bukowinie Tatrzańskiej, Państwo Zofia i Andrzej Chowańcowie Restauracja Regionalna „Pod Miedzom” w Bukowinie Tatrzańskiej, Państwo Janina i Kazimierz Kuchtowie Karczma „U Wróbla” w Bukowinie Tatrzańskiej, Karczma Widokowa „Szymkówka” w Bukowinie Tatrzańskiej, Pan Mirosław Krzysik – Karczma „Giewont” w Bukowinie Tatrzańskiej, Karczma „U Leśnego” s.c. Tadeusz Majerczyk, Wojciech Łukaszczyk Bukowina Tatrzańska, Pan Wojciech Mrożek – Twórca Ludowy z Poronina, Państwo Renata i Marek Bieńkowie – Karczma „Szarotka” w Bukowinie Tatrzańskiej, Zakład remontowo – budowlany STAN Bieniek Stanisław, Bieniek Andrzej Sp. Jawna w Bukowinie Tatrzańskiej, Pani Barbara Kapusta Naczelnik Urzędu Pocztowego w Bukowinie Tatrzańskiej, Pensjonat „Górolka”, Państwo Ewa i Czesław Stachoniowie, Pani Krystyna Pawłowicz Gabinet Dentystyczny w Bukowinie Tatrzańskiej, Zakład Produkcji Mleczarskiej w Nowym Targu oraz Pani Józefa Sobek – Sklep Wielobranżowy na Klinie.
Dziękujemy również mediom za relacjonowanie naszego góralskiego święta.
Sićkim Bóg zapłoć!
Mamy nadzieję, że razem spotkamy się na kolejnym, 43. już „Góralskim Karnawale”!